Opublikowany przez: Kasia.Sza 2017-12-08 15:11:20
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay, Fajerwerki
W kwestii bezpieczeństwa związanego z fajerwerkami już zakupienie ich z legalnego źródła, z ważnymi koncesjami to połowa sukcesu. Znacznie zmniejszysz zagrożenie oparzenia czy uszkodzenia części ciała, jeśli przy zakupie będziesz przestrzegał zasad zwartych w instrukcji każdej petardy.
Odpalaniem zawsze powinna zajmować się osoba trzeźwa osoba dorosła.
Jeśli chcesz odpalić sztuczne ognie, oddal się od grupy ludzi, którzy będą obserwować pokaz na odległość co najmniej 25 m.
Wszystkie instrukcje obsługi przeczytaj dużo wcześniej w domu, przy dobrym oświetleniu.
Ustaw fajerwerki na prostym, równym podłożu (o ile instrukcja nie każe inaczej), najlepiej odpalaj z asfaltu, chodnika, kostki chodnikowej. Możesz użyć do podparcia np. kawałka terakoty, deski, płyty drewnianej.
Przy odpalaniu rakiety na kiju nie wbijaj jej w ziemię, ale umieść w butelce lub kawałku rury. Butelkę można obłożyć kamieniami lub częściowo napełnić wodą, aby była stabilna.
Nigdy nie pochylaj się nad fajerwerkiem, który zamierzasz odpalić.
Nie podchodź do fajerwerku, który nie odpalił, przez przynajmniej 30 minut, nie sprawdzaj co się stało!
Nie odpalaj niczego w ograniczonej lub zamkniętej przestrzeni, w pobliżu lasu, gęstej zabudowy, drewnianych budynków lub altan.
Podpalaj lont gołymi rękami, unikając zakładania w tym czasie rękawic z łatwopalnych materiałów.
Po podpaleniu lontu szybko się oddal na odległość wskazaną na instrukcji obsługi.
Nie baw się fajerwerkami przy silnym wietrze.
Nigdy nie odpalaj ich z ręki!
Jeśli doszło do poparzenia, należy poparzone miejsce przemywać zimną wodą i udać się na pogotowie, jeśli doszło do poparzenia w rejonie twarzy i oczu, natychmiast wezwać pogotowie.
Nie wyjmować żadnego ciała obcego z oka, jeśli w nim utkwiło. Oko obłożyć jałową gazą, przykleić plastrem i wezwać pogotowie lub udać się samemu do szpitala.
Jeśli doszło do amputacji palca lub jego naderwania – nie zakładać opaski uciskowej lecz zakryć ranę jałowym opatrunkiem i trzymać uniesioną do góry, wezwać pogotowie. Można uciskać bezpośrednio na ranę, aby zatrzymać krwawienie.
Za wszelką cenę starać się odnaleźć urwany koniec kończyny, lekarze są w stanie prawie zawsze przyszyć urwany palec, a nawet dłoń. Urwany fragment ciała włożyć do torebki foliowej jak najbardziej szczelnej, następnie włóż do naczynia lub drugiej torebki z lodem z zamrażalnika. Urwana część ciała nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z lodem! Jeśli zdążysz przed przyjazdem pogotowia, podpisz woreczek z częścią ciała oraz koniecznie napisz godzinę wypadku.
Jeśli będziesz przestrzegać instrukcji z opakowania sztucznych ogni, które zamierzasz odpalić, nic nie powinno się stać. Nie są to jednak materiały niezawodne. Przede wszystkim chroń dzieci i reaguj, gdy ktoś próbuje w sposób niebezpieczny się nimi posługiwać.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.